Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace
Zrcadlo - Pro lidi, kteří myslí vlastní hlavou.

Zrcadlo: 12/2011 - Stránka z Archívu

Vánoční prázdniny + koleda od Jaromíra Nohavici

Další článek vyjde 2. ledna 2012. Užijte si svátky a vězte, že příští rok může být jenom lepší než ten letošní.

Pokud máte náladu, pusťte si koledu od Jaromíra Nohavici. Pochází z trošku pozapomenutého alba Moje smutné srdce. Nejdřív jsem toto CD neměl moc rád, připadalo mi, že začíná Nohavica v některých písničkách zlehka nedvědovatět. Časem jsem ovšem změnil názor.

Jaromír Nohavica: Maria panna


10 nejčtenějších článků roku 2011

Dalších 12 měsíců existence stránek Zrcadlo.blogspot.com je za námi. Proto přichází opět (letí to pekelným tempem) čas bilancovat. Letos jsme (do 19. prosince) přivítali více než 238 000 návštěvníků, což představuje nárůst o 68 % oproti stejnému období loni a trojnásobek čtenářů ve srovnání s rokem 2009.

Které články byly v roce 2011 ty nejčtenější?

Tipsportca /Tipšestka/ versus Sportka: Kde vyhrajete víc?

Od doby, kdy vznikl tento text, se udála spousta změn. Tipsport se kreativně (spíše by se nabízelo slovo kreaturně) snažil vylepšit svou loterii, leč došlo na má slova a zájem lidí velmi rychle opadl. Tržní podíl Tipšestky v řádech jednotek procent mě k dalším aktualizacím skutečně nemotivuje.

Jak přeložit titulky pomocí Google překladače

Zrovna dnes jsem překládal ze španělštiny titulky k velmi dobře hodnocenému filmu Přepadení (L'Assaut). Návod pořád funguje.

Proč pobírají někteří Romové vysoké sociální dávky?

Čekal jsem rozhořčené reakce bandy blbů, kteří vždycky trpí verbálním průjmem, zahlédnou-li slovo Cikán nebo Rom. Místo toho pěkná návštěvnost a i nějaký ten Like z Facebooku.

5 důvodů proč nebydlet v paneláku

Čas mi dává za pravdu. Jsme v našem podkroví na vesnici daleko spokojenější, máme víc místa, dokonce to vychází o nějakou tu korunu levněji (i po započítání nákladů na dopravu).

Recept: Špenátová pizza se smetanou

Akorát jednu nevýhodu výše zmíněné bydlení má. Chybí nám klasická trouba. V ohřívadle zvaném mikrovlnka si nezaslouží být nic pečeno.

Písničky od legendární skupiny Katapult - video z YouTube

Tady jsem velice překvapený. Měl jsem za to, že krom pár fajnšmekrů (včetně mé maličkosti) a smradlavců v riflových bundách (vzor 1988) už ze 2/3 vymřelý Katapult nikoho nezajímá. Omyl. Olda Říha je věčný.

Inspirováno Hušákem: Lesk a bída českých zbohatlíků

Ještě než se Aleš Hušák odporoučel na smetiště dějin, nechal jsem se jím inspirovat. Bohužel (někteří) podobní experti okresního formátu stále nemizí. Snad to krize zařídí.

Zateplení domu a plastová okna: Co před Vámi jinde tají

Čím víc zateplených objektů (především těch starších) navštěvuji, tím víc se musím za tento článek chválit :)

Délka života: DŮKAZ, že za socialismu nebylo lépe

Chcete jednou pro vždy utnout debaty o tom, kdy bylo lépe? Inspirujte se, zaručeně pak budete za intelektuála. Nebo aspoň někoho pěkně pozlobíte.

Co všechno je špinavější než záchodové prkénko

Ani navýsost filozoficky laděné texty nemají o čtenáře nouzi. Tento je nejpádnějším důkazem.

Kam dál?
10 nejčtenějších článků roku 2010

Štítky: ,

Líní a neschopní úředníci - Hezký český mýtus

Podle toho, jak o nich referují média, by se mohlo zdát, že jsou čeští úředníci pěkná verbež. Občas ještě někdo hodí do placu příhodu o utrpeních, která zažil při jednání s nimi. Jako třeba majitelka podkroví, v němž bylíme. Ta si onehdá stěžovala na příšernou byrokracii při stavbě kůlničky na dříví a opravě plotku.

Já mám s různými úředníky dlouholeté zkušenosti, dokonce jsem se chvilku jako tato specifická entita živil. A věřte, není to s nimi tak hrozné.

Nemám na mysli velká zvířata, která berou slušné love a střídají se na svých postech po každých volbách nebo změně koalice.

Jde mi o obyčejné malé úředníky, jejichž jedinou starostí je dělat, co je od nich vyžadováno.

Podivné povahy

Dobrý úředník musí mít zvláštní povahu. V práci musí téměř stoprocentně upozadit své přesvědčení.

Během desítek let se mění politická zřízení, vlády přicházejí a odcházejí, zákony včera platící neplatí dnes a jiné budou zítra.

Důslednost především

Nezbytností je důslednost, přesné dodržování současného stavu práva. Postupy musí sedět, lhůty nesmí být překračovány.

Důležité je být pokrytý, neumožnit komukoli, kdo přezkoumává rozhodnutí, najít chybu.

Selský rozum

No a teď si představte malého českého člověka hozeného do neúprosného soukolí úřadu.

On (velký občan) přece nejlépe ví, jak má co fungovat. Následuje ignorance vymezeného hřiště a pravidel. Mnohdy jako koření přichází argumentace logikou.

Démonizovaní úředníci

V televizi na ně správně nadávají. Byl jsem na úřadě, nic jsem nevyřídil, musím vyplňovat spoustu lejster a zaplatit nemilosrdné poplatky.

Proč tomu tak je?

Protože úředníci dobře vykonávají, co mají. Dostávají legislativní paskvily od našich neschopných zákonodárců do života. Plní pokyny nadřízených, kteří byli dosazeni na politickou objednávku.

Závazek do roku 2012

Dejme si do roku 2012 závazek, že nebudeme posuzovat úředníky podle toho, zda se nám jejich rozhodnutí líbí, ale podle toho, zda postupují v daných časových lhůtách jak dle příslušných předpisů mají. Třeba nám za to darují příjemné a vstřícné chování.

Kam dál?
Staré časy skončily, nové nenastaly

Štítky:

Rok 2012: Sesadí Klaus kvůli Temelínu vládu?

Představitelé vládní koalice musí na kolenou děkovat všem, kteří se v minulosti podíleli na tom, že se některé podniky nezprivatizovaly. Státní kasa zeje prázdnotou, už z ní nejde brát peníze na průhledné superzakázky a férové supertendry. Naštěstí mají politici v rukou ČEZ.

Věčná dostavba

Dostavba Temelína jest úžasným evergreenem. Mnozí si pamatují, jak měla ta předchozí přinést levnou elektřinu. Teď přichází na řadu další. Kdo ví, zda se dožijeme toho, že bude dostavěno.

Iluze o blbých Němcích

Celý kalkul je postaven na naprosté stupiditě našich západních sousedů. Svoje jaderné elektrárny zavřou a budou kupovat předražený proud z Temelína.

Už vidím Němce, jak sedí desítky let (časový horizont nutný k rentabilitě dostavby) na prdeli a nedělají žádné kroky k energetické soběstačnosti.

Pokrok v této oblasti může způsobit, že v roce 2040 budou klasické jaderné elektrárny tak zastaralé, jako je dnes počítač z roku 1981.

Soutěž v lichocení

Nicméně dostavba bude. A my jsme svědky úžasné soutěže v lichocení. Nečasovi se klaní Obama, před Klausem panáčkuje Medveděv, který dokonce přivezl poklady Kremlu (poprvé v tomto rozsahu v zahraničí). Mladá fronta Dnes vtipně poznamenala, že Francouzi zapůjčí Monu Lisu.

Jde o možná poslední projekt svého druhu v Evropě, pro část naší garnitury to představuje poslední šanci na opravdu velkou ránu.

Zlobidlo Klaus

Proto se do hry vložil i (jako vždy nezbedný) Václav Klaus. Jeho favorit je jiný než Nečasův. Nehraje se o málo.

Klaus je zkušeným politickým matadorem, rozhodně nebude chtít končit kariéru porážkou.

Neuspokojené Veverky

Na ruku by mu mohly jít dlouhodobě neuspokojené Veverky (respektive Veverčáci). Radek John určitě nenese libě, jak dopadl. Vít Bárta aby se pomalu bál vylézt na ulici. Možnost uspět v příštích volbách se limitně blíží nule.

Za této situace by mě nepřekvapilo, kdyby se výše zmínění pánové pokusili trošku s vládou zahýbat. Třeba by se i pár poslanců ODS přidalo :)

Můj postoj k Temelínu

Štítky:

Chvála kapitalismu - Ať začnou zase vítězit ti nejlepší!

Tvrdit o současnosti, že žijeme v kapitalismu, je téměř stejně odvážné jako označit minulý režim za komunismus. Zatímco tehdy byl komunismus na horizontu (pomyslná čára, která se tím víc vzdaluje, čím víc se k ní přibližujeme), dnes máme kapitalismus za zády. Kdo ví, jak tuto slepou větev vývoje označí budoucí pisatelé dějin ekonomických teorií.

Volná soutěž - podstata kapitalismu

Podstatou kapitalismu je volná soutěž tržních subjektů (firem, lidí). Ten, kdo je nejlepší, měl by slavně vítězit.

Bohužel to bývá v praxi jinak. Do hry vstupují faktory jako korupce, známosti, protěžování zasloužilých bojovníků, nekalé praktiky proti konkurenci. To přináší výraznou neefektivitu ve fungování ekonomiky.

Stát by měl nastavovat pravidla a účinně je vymáhat tak, aby k těmto negativním jevům nedocházelo. Nečiní tak, naopak prostřednictvím konkrétních osob na vlivných postech prohlubuje rozsah vad systému a dusí hospodářký růst.

Nejbohatší lidé často nic nevytváří

Doby, kdy nejbohatší lidé svým podnikání vytvářeli pracovní místa a konkrétní statky, jsou nenávratně pryč.

Do popředí se dostali nýmandi, na které se usmívá štěstí. Nemám na mysli jenom spekulanty hrající na burzách a komoditních trzích ruletu o budoucnost světa, ale také vykuky jako zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg (doporučuji film Sociální síť).

Pojďme si na příkladu s akciemi ukázat naprostou absurditu virtuálního trhu s hodnotami. Akcie je podíl na majetku společnosti. 100% akcií = celá firma. Představme si podnik ve stabilním odvětví (tabák, energetika), který je na tom spoustu let přibližně stejně (zisky, investice, zadlužení...). Jak vysvětlíte, když cena akcií během relativně krátkého období klesne o 50 i více procent? Chcete říct, že se polovina majetku firmy propadla do země?

Se skutečností to nemá téměř nic společného. Ovšem peníze obchodováním získané skutečné jsou.

Jak se dnes bohatne na dluzích

Na Internetu ani jinde se většinou nedočtete, že Pepa Vopička nebo Tonda Vomáčka půjčují státům a kasírují od nich úroky. Schovávají se za jména obřích společností, s vydělanými penězi pak dále spekulují. Stát pro ně plní roli dojné krávy, která celý gembl naprosto nekapitalisticky financuje.

Nepochybné je, že věřitelé desítky let bohatnou. Obří dluhy s sebou logicky nesou obří výdělky.

Ve výši úroků je započítáno riziko nesplácení, nejde prodělat. I v případě, kdy se polovina dluhů umaže jako v případě Řecka. Půjčím-li Vám 1000 korun na 10 let za pouhých 5% ročně s tím, že mi to dáte najednou po skončení tohoto období, vydělal jsem 50%. Ve skutečnosti trvá období dluhů několikanásobně déle a úroky se u problematických zemí pohybují o hodně výš.

Řešení? Návrat ke kořenům

Řešením není kapitalismus pohřbít. Takové pokusy skončily vždy v lidských dějinách katastrofou.

Řešením je naopak starý dobrý kapitalismus resuscitovat.

Ať se ze spekulantů stanou páni továrníci! Ať neinvestují do hazardních hrátek na burze, ale do toho, aby zaměstnávali lidi a uspokojovali jejich potřeby! Ať nabídnou takové produkty (dostupné bydlení), kvůli kterým budou pracovníci motivování k velkým výkonům a realizaci svého potenciálu!

Ať přestanou vládnout osobní vazby, korupce a předsudky! Ať rozhoduje výkon! Ať začnou zase vítězit ti nejlepší!

Kam dál?
Náš přístup k pracovní době: Jedna z příčin krize

Štítky: ,

Na stojáka od HBO - To nejlepší z Youtube

Placená televize HBO je štikou v českém televizním rybníčku. Nejenže nabízí ty nejlepší filmy a své seriály ze zahraničí, ale v posledních letech vytváří také zajímavou původní produkci. Na podzim vzbudila HBO pozornost seriálem Terapie v hlavní roli s Karlem Rodenem. A už nějaký ten pátek je zapsána v srdcích milovníků humoru cyklem Na stojáka.

Formát pořadu Na stojáka pochází z USA, kde je oblíbený nejen v televizi, ale také na živo v různých barech, hospůdkách, zábavních podnicích. Princip je jednoduchý. Na pódium vyleze jeden člověk, stoupne si před mikrofon a baví publikum. Mnohdy to funguje jako soutěž, kde se vybírá vítěz třeba podle hlasitosti potlesku.

Dnes jsem pro Vás vybral z YouTube ty úryvky, které se mi nejvíc líbí. Samozřejmě nemůže chybět na Internetu pěkně provařená Blondýna.

Na stojáka: Blondýna na gyndě


Na stojáka: Cikán o cikánech


Na stojáka: Ester Kočičková o výchově


Na stojáka: Pavel Liška (ne)zpívá Ach synku


Na stojáka: Tomáš Matonoha o sprostých vtipech


Na stojáka: Tomáš Hanák o NATO


Kam dál?
7x Monty Pythonův létající cirkus z YouTube

Štítky: , , ,

Fiasko vlády lakomců: Korupce přibývá, zadlužení roste

Vládnutí Nečasova kabinetu pod reálným vedením pomateného chemika Kalouska nelze označit jinak než jako dokonalé fiasko. Bordel, na který jsme v České republice zvyklí odjakživa, nabývá přímo apokalyptických rozměrů. Kauzy, které dříve způsobovaly pády vlád, jsou nyní naprosto běžnou součástí každodenní politiky.

Ministerské křeslo jako úplatek? To tu ještě nebylo

V žebříčku vnímání korupce (podle organizace Transparency International) Česká republika vytrvale klesá již 3 roky po sobě. Nyní jsme na úrovni Ománu či Namibie.

Nikoho už nepřekvapují podivné vazby mezi papaláši, desítky milionů korun záhadného původu ani nikdy nedořešené (na první pohled evidentní) případy uplácení.

Pokud je nejhůř a novináři (hyeny jedny) opravdu nedají pokoj, uklidí se hříšný prominent na nějakou dobu ze záře reflektorů. O potrestání či zabavení majetku lze pouze snít.

Pěkným příkladem hezké české vděčnosti je způsob, jakým se dostal na své místo ministr vnitra Kubice. Kubice chvilku před volbami 2006 (nezištně a čirou náhodou v tuto dobu) vypustil jako šéf ÚOOZ zprávu, ve které byla závažná (nikdy nepotvrzená) podezření proti politickým oponentům současné vládní garnitury. Tehdy mi vrtalo hlavou, co za to dostal. Odpověď přišla o několik let později.

V těchto dnech se chce Kubice zbavit policejního prezidenta a dosadit tam sobě nakloněnou osobu. Proč asi?

Zadlužení roste, škrtání se stává úchylnou mánií

V září jsem se zabýval obrovským nárůstem dluhů České republiky ve článku Proč Kalousek škrtá? Aby si mohl víc půjčit.

Od té doby se toho příliš nezměnilo, škrtací mánie pokračuje, zadlužení stoupá. Spotřeba domácností klesá, exportní hody nás v příštím období nečekají. Není z čeho plnit státní kasu a splácet.

Kolik stovek miliard nás bude ekonomický nedouk Kalousek do příštích voleb ještě stát?

Vládo, táhni!

Členové vlády jsou splachovací, dříví na sobě nechají štípat, hlavně že se drží korýtek.

Rozpočtová odpovědnost a boj proti korupci, to byly jejich veřejně proklamované priority. Opravdové priority jsou evidentně jinde, odrážejí se ve výsledcích reálné politiky a v životech obyčejných lidí.

Co vzkázat vládě?
Odejděte. Dřív než (zdánlivě bezedný) pohár trpělivosti českých občanů přeteče.

Štítky: ,

Zrcadlo - přehled textů