Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace
Zrcadlo - Pro lidi, kteří myslí vlastní hlavou.

Zrcadlo: 04/2012 - Stránka z Archívu

Jak jsem začínal na Internetu - 15. výročí

V době, kdy jsem se poprvé setkal s počítačem, nebyla velká část čtenářů stránek Zrcadlo.blogspot.com ještě na světě, viz článek Vzpomínka na SVAZARM.

K PC jsem přičichnul až o notnou dávku let později na střední škole. Začínali jsme s 286kami, které neměly vlastní harddisk. Nešlo o plnohodnotné mašiny, ale o terminály závislé na serveru.

Tehdy jsme se tam (krom paření NetWars po síti) věnovali příkazovému řádku MS-DOS, Norton Commanderu a technice administrativy.

Dlouhá fronta, dlouhé načítání webů

Někdy kolem roku 1997 se naše výuka přesunula do modernějších prostor s 386kami, na kterých běžely Windows 3.1. U pár strojů se nacházely pětadevadesátky.

A jeden počítač byl (dokonce!) připojen k Internetu.

Najít se tam před 15 lety moc nedalo, českého obsahu bylo pomálu, komunikovat nebylo s kým, Seznam byl v plenkách.

Když na člověka došla řada, nevěděl, co dělat. Navíc mu na záda dýchalo klubko nedočkavců. V kombinaci s extrémně pomalým připojením (desítky až stovky b/s) nešlo o dvakrát ideální podmínky k surfování.

Rozjezd na vysoké

Od roku 1998, kdy jsem nastoupil na vysokou školu, to bylo jiné kafe. O Internetu na kolejích jsme si mohli nechat akorát zdát, ale počítačové učebny byly dobře vybaveny po stránce hardwaru i softwaru.

Autorská práva nikoho moc nebrala, navíc bylo možné zdarma a bez omezení tisknout na prastarých jehličkových tiskárnách, zkrátka nastaly ideální podmínky pro využívání sítě sítí ke studijním účelům.

Projekty, které vzal čas

S prudkým rozvojem Internetu jsem začal uvažovat, jak být více než jen pasivním návštěvníkem.

Ještě v minulém tisícileti jsem vytvořil takový malinký portálek orientovaný na stahování veselých videí a počítačových her. Sídlil na serveru Samuel.cz, návštěvnost se pohybovala kolem 150 lidí za den, což byl tehdy slušný výkon.

Také jsem udělal web pro jeden motorkářský klub, který se orientoval na veterány. Ten byl umístěn na Brinkster.com.

Moje směřování ke světlým zítřkům bohužel zastavil krach (respektive změna podmínek a zaměření) obou výše zmíněných hostingů. Weby byly rázem pryč, což mě na dlouhou dobu otrávilo.

Až v roce 2008 jsem naplno rozjel stránky Zrcadlo.blogspot.com. Ale to už je jiné povídání...

Kam dál?
Vzpomínka na rok 2008: 10 nejčtenějších článků

Štítky: ,

Iluze o ochraně soukromí na Internetu? Nezbývá než věřit

...aneb Nejsem paranoidní, ale stejně po mně jdou :)

Bylo by marností vypočítávat, kolikrát v minulosti už velké korporace lhaly obyčejným lidem. Dnes nás přesvědčují o tom, že dělají maximum, aby uchránily naše soukromí na Internetu a při používání tzv. chytrých telefonů.

Je to zadarmo, tak držte hubu

Ať už jde o největšího světového hráče ve vyhledávání Google nebo krále sociálních sítí Facebook, k únikům už došlo.

Například Facebook před nějakou dobou dal všem k dispozici soukromá data u některých profilů.

Googlácký server Blogger (kde sídlí Zrcadlo.blogspot.com) se zase onehdy při snaze vnutit svým uživatelům upgrade rozhraní nejenže kompletně zhroutil a musel být obnoven ze zálohy, ale také zveřejnil pravá jména autorů místo nicků. Nepoučeni naprostým fiaskem to budou zkoušet v průběhu dalších týdnů znovu.

Odborníci mají jedinou odpověď: Jsou to bezplatné služby, kde nikdo neručí za nic. Tak se nedivte.

Podmínky používání, které nikdo nečte

Chcete-li používat chytrý telefon nebo služby na Internetu, které shromažďují údaje o Vašem soukromí, musíte souhlasit s podmínkami.

V nich se obvykle provozovatel vzdává jakékoli odpovědnosti za cokoli a umožňuje pomocí speciálních aplikací (jejich funkčnost je otázkou) soukromí chránit.

Že jste žádné takové podmínky nikdy nečetli? Vaše chyba. Souhlas dáváte většinou automaticky. Provozovatelé zveřejňují podmínky používání pomocí odkazů na nepříliš viditelných místech a tím se vyviňují.

Co nás může uklidňovat

Pochybných praktik se při brouzdání Internetem dopouští téměř každý. Kdo nikdy nic ilegálního nestáhnul nebo nenainstaloval (co Vaše děti, šmírujete je?) a kdo neprohlížel svlečené lidi provádějící prapodivné pohyby, ať hodí kamenem.

Shromažďování údajů je jedna věc, jejich vytřídění a přiřazení ke konkrétním osobám věc druhá. Velký aparát na toto potřebný by se neutajil.

Není úniku, buďme k hříšníkům tolerantní

Onehdy jsem četl rozsáhlý návod se spoustou složitých postupů, které musí člověk udělat, aby si uchránil soukromí a přitom mohl na Internetu normálně fungovat. Laik to nezvládne, odborníky odrazuje velká časová náročnost.

Nezbývá než věřit bohatým a mocným, kteří nám už tolikrát lhali. Popřípadě se můžeme inspirovat 22 procenty Čechů, ti (dle dat Eurostatu) nikdy nepoužili počítač.

Pokud média v budoucnu vyhrabou na politika či celebritu nějakou špínu související s používáním Internetu nebo chytrého telefonu, buďme tolerantní. Tvařme se, jako že se nic nestalo. Máslo na hlavě máme totiž všichni.

Kam dál?
Válka proti serverům na sdílení dat: Co tím kdo sleduje

Štítky:

KDU-ČSL: Jediná rozumná volba v příštích volbách do PS

Ať už budou volby do Poslanecké sněmovny kdykoli, vítěz je jasný. Také lze s téměř absolutní jistotou říci, že Česká strana sociálně demokratická nezíská 101 hlasů potřebných k sestavení jednobarevné vlády. Klíčovou otázkou tudíž je: Kdo půjde s ČSSD do koalice?

Slepenec s ODS nebo TOP 09

Asi nejhorší variantou by bylo vyhandlování podpory se současnými vládními stranami. Rozehrály velkou hru plnou nedomyšlených reforem, zvyšování daní a tupých škrtů. Budou chtít zuby nehty udržet své pozice, znemožní jakékoli smysluplné změny.

U KSČM straší budoucnost víc než minulost

Na vzrůstajících preferencích komunistů je jasně vidět, že 23 let po revoluci nikoho příliš nedojímají jejich minulé hříchy. Čas otupí i ostrý břit, ostatně třeba katolická církev má také na svědomí nějaké ty desítky milionů obětí z dávných dob.

Nebezpečí KSČM tkví v něčem, co média takřka nezmiňují.

Obsazování míst vysokých úředníků, manažerů státních podniků a jiných postů, na něž mají vliv politici, u nás probíhá téměř výhradně podle stranického klíče. Slovy Karolíny Peake: "Pan ministr tam potřebuje lidi, se kterými si rozumí."

Kovaní komunisté by se vrátili všude tam, odkud byli před necelým čtvrtstoletím vyhnáni.

Nové tváře? Jen to ne!

Po blamáži, jejíž gigantické rozměry od Věcí veřejných nečekali ani největší odpůrci, pevně doufám, že všichni jejich podporovatelé s pokorou uznají svou chybu a příštích deset let minou volební místnost velkým obloukem.

Pro nás ostatní zůstává smutné memento: Nová strana s novými tvářemi nikdy!

KDU-ČSL: Jediná rozumná volba

Lakomí ježíškáři utekli k TOP 09, do lůna rodné strany se vracet nebudou. I pokud bychom vlivem rozpočtově odpovědného chemika Kalouska museli jíst kůru ze stromů, tato sorta lidí najde viníka v naší nedostatečné skromnosti a bude propagovat žraní hlíny s tím, že je třeba nechat kůru pro příští generace.

KDU-ČSL prošla obrodou, výrazně omladila své řady. Na regionální úrovni má stále silné zastoupení ve veřejných funkcích, spousta členů má dlouholeté zkušenosti s praktickou politikou.

Lidovci jsou dle aktuálních průzkumů na hranici volitelnosti. Dostanou-li se do sněmovny, jsou právě oni ideální pro korigování ČSSD. Pokud se bez předsudků zamyslíte nad tím, co je pro Českou republiku nejlepší, třeba jim dáte (stejně jako já) svůj hlas.

Kam dál?
Délka života: DŮKAZ, že za socialismu nebylo lépe

Štítky:

Jak vložit titulky do filmu? S AVI ReComp velice snadno

Na počítači si s funkčností titulků každý poradí. Ovšem pokud chcete Váš oblíbený film či seriál pustit pomocí jiného zařízení (televize, set-top box, DVD přehrávač...), mohou přijít nesnáze. Proto se těší čím dál větší oblibě vkládání titulků přímo do avi souboru s videem.

Není to vůbec složité. Podívejte se, jak snadno vložíte titulky do filmu pomocí programu AVI Recomp (ke stažení zdarma např. zde).

Umístění filmu

AVI Recomp má spoustu různých funkcí (komprese videa, vkládání loga, ořez obrazu, zvuková konverze...). Já se zaměřím jen na vložení titulků.

Po nainstalování a spuštění programu vyberte, kam chcete nově vzniklý soubor s integrovanými titulky uložit (máte-li dost místa, velikost neměňte, snížila by se kvalita):
Jak vložit titulky do filmu

Vložení titulků do filmu

Klikněte na záložku Rozšíření a povolte titulky:
Jak vložit titulky do avi

Pokud se Vám nenahrají automaticky, vyberte je ručně a přidejte pomocí Nahrát titulky.

Proces vkládání

Poté doporučuji v Nastavení zatrhnout Smazat dočasné soubory a Použijte Turbo mód. Turbo mód o malinko zrychlí proces vlastní přeměny avi souboru, ale moc od toho nečekejte.

Pak už jen Přidat do fronty a Start:
Titulky do videa

Průběh může trvat (v závislosti na vytížení systému a parametrech Vašeho počítače) i více než hodinu.

Kam dál?
...a bude hůř - Neprávem zapomenutý český film

Štítky: , ,

Zrušme penalty ve fotbale! - Proč ano & proč ne

Fotbalový zápas, ve kterém jde o hodně, vrcholí. Najednou velké pozdvižení. Diváci jásají, realizační tým se na lavičce objímá s náhradníky, hráči jednoho mužstva nevěřícně kroutí hlavou, zatímco se jejich protivníci uznale poplácávají po ramenou.

Padl gól?

Nikoli. V pokutovém území se teprve ke gólu schyluje. Míč se postaví na značku, brankář bezmocně plachtí vzduchem, síť se třepotá. Je rozhodnuto.

Každý fotbalový fanda si už položil tuto otázku: Nebylo by lepší penalty zrušit? Pojďme se podívat na pro a proti.

Pro zrušení penalt

Pomocí penalt manipulují rozhodčí s výsledkem. Velké většině pokutových kopů předchází situace, která by neskončila gólem.

To nahrává filmování a průnikům, jejichž jediným cílem je být faulován.

Mnohé zápasy by dopadly nebýt penalt jinak. Spravedlivěji.

Proti zrušení penalt

V sázce jsou obrovské peníze. Hráči se pohybují na hranici rizika. Jedině hrozba tvrdého trestu ve formě penalty ochrání velké hvězdy.

Na tom je kus pravdy. Ovšem byla-li by většina penalt nahrazena třeba nepřímým kopem jako při malé domů, silně pochybuji, že by to způsobilo zvýšení agresivity obránců.

Penalty se nekupují snad už ani v okresním přeboru

Korupci jsem zatím nezmínil. Ony se totiž už drahný čas hospodské řeči o kupování penalt v první lize míjejí s realitou. Pokutové kopy jsou široce medializovány, opakované záběry pouští do nekonečna televize, lidi si je posílají po Netu.

Významné zápasy se ovlivňují přes rozhodčí daleko něžnějšími metodami. Přiletí žlutá obránci už na začátku, pak možná i červená, tady se připískne roh, tam zase aut, občas se dívat jinam, jindy zas vidět neviditelné...

Proč nebudou žádné změny

Žádné změny nás jen tak nečekají.

O sporných penaltách se mluví a píše. Ostatně velká většina mediálních výkřiků je o excesech. Zrušení (nebo radikální omezení) penalt by prospělo fotbalu jako hře, ovšem neprospělo by to publicitě.

To je stejné jako se zavedením videa. Bylo by férovější k hráčům i fanouškům využít veškeré prostředky ke správnému posouzení nepřehledné situace. Ale o čem by se potom po hospodách kecalo? Co by rozebíral Čapoun s Radkem Bejblem ve studiu na Kavčích horách?

Související text:
Tipy na fotbal - Stránky, kde předpovídají výsledky

Štítky: , ,

Dan Bárta a skupina Alice - Písničky z YouTube

Těžko říct, jestli i později narození vědí, že Dan Bárta začínal jako zpěvák skupiny Alice. V první polovině 90. let, kdy byla kapela na vrcholu, jsem je moc nemusel. Až přespříliš mi připomínali, co se image týká, Guns N' Roses. I když hudebně byli trošku jinde. V tehdejší záplavě kvalitní tvorby pro ně nebylo v mé diskografii místo.

Ale časy se mění a s nimi také můj názor na skupinu Alice. Při poslechu těchto písniček člověk trochu lituje, že Bárta ubral na přímočarosti. Podívejte se, jak mu to s Alicí šlapalo.

Alice: A to tě trochu bolí


Alice: Slepej, mladej, mrtvej


Alice: Ani náhodou


Alice: Klidná


Kam dál?
3 písničky od Janis Joplin z YouTube (video)

Štítky: ,

O bohatství a štěstí aneb Krize smrdí od hlavy

Dříve se bohatství dědilo. Rodiny po spoustu generací kumulovaly majetek a platily daně na určitém území. Na začátku 20. století dochází k radikální změně, šlechta se stává pomalu ale jistě reliktem minulosti a peníze těch nejbohatších vznikají v rámci tržního hospodářství. Pořád ovšem není kam utéct, velká část zisků zůstává na území, kde vznikly.

Dnes jsme jinde. Kapitál proudí téměř bez omezení. Daně se platí tisíce kilometrů od míst s obyvatelstvem, které se podílelo na výrobě zboží či poskytování služeb a jejich spotřebě. Důsledkem je hospodářská krize doprovázená nedostatkem peněz ve veřejných rozpočtech vyspělých států.

Co je příčinou?

Pohádka o americkém snu

Nejbohatší se často chválí tím, že na majetek dosáhli především díky své dřině a inteligenci.

Na Zemi žijí miliardy chytrých a pracovitých lidí. Velká většina z nich má jinou hlavní hnací sílu svého konání než mamon. Zbývají miliony těch, kteří jsou vzdělaní, šikovní a tvrdě makají, aby zbohatli. Ovšem pouze stovkám z nich se vyplní jejich sen.

Je možné být tisíckrát inteligentnější než průměrný člověk? Je možné toho vlastními silami udělat tisíckrát víc? A je možné být tisíckrát bohatší než běžný člověk?

Štěstí = Klíč k bohatství

Předpokládáme-li stejnou míru snahy, pak je pouze štěstí tím, co odlišuje úspěšné od neúspěšných.

Začíná to již před narozením, kdy dostává člověk do vínku příbuzné. Vyvíjí se inteligence a vlastnosti osobnosti.

Pokračuje náhodně zvoleným místem, kde dítě vyrůstá. Můžete dřít jako kůň a být chytrý jako opice, pokud žijete v Ugandě nebo třeba v Mongolsku, není Vám to nic platné.

Máte-li kliku, investuje společnost nemalé peníze do Vašeho vzdělání, zajištění bezpečnosti a všestranného rozvoje. Superbohatí se jí následně odvděčí tím, že své firmy papírově přesídlí na druhý konec světa, kde odvádějí daně.

Dalším mezníkem na cestě k miliardám je nápad. Jedná se o základní jednoduchou ideu, která popohání kupředu veškeré další konání. Obvykle není výsledkem mnohaletého bádání, ale vzniká z momentálního popudu, je někým inspirována a nebo se třeba zdá ve snu.

Sám se na vrchol nevyškrábete, potřebujete spoustu pomocníků. Ačkoli lze částečně ovlivnit výběr lidí, se kterými spolupracujete, každý, kdo někdy přijímal zaměstnance, potvrdí, že k nalezení opravdové perly potřebujete obrovské štěstí.

V podobném duchu bych mohl pokračovat ještě dlouho: zdraví, politická stabilita, přízeň počasí, solidnost obchodních partnerů, módní vlny... Vše zásadním způsobem ovlivňuje možnost úspěchu a má to v rukou téměř výlučně vyšší moc.

Kolosální omyl bohatých

Multimiliardáři kočírující tuto planetu nevidí své obrovské štěstí. Často nemají čisté svědomí, zlé skutky berou jako nezbytnost na cestě k penězům. Vše, co si kvůli mamonu odřekli, je pro ně důvodem k sobeckosti: "Ostatní se flákali, zatímco já dřel. Nikdo mi nic nedal zadarmo, každý drobák jsem si zasloužil."

Výsledkem je obří namyšlenost, kterou nesníží nic. Ani zavinění dnešních hospodářských problémů, ze kterých tyto elity nevidí cestu ven. Což mimochodem také dokazuje, že nejsou tisíckrát chytřejší a pracovitější než Vy nebo já.

Kam dál?
Lesk a bída českých zbohatlíků

Štítky: ,

Úprava (sjednocení) hlasitosti MP3 pomocí MP3Gain - Návod

Asi není třeba dlouze rozebírat, proč je dobré mít stejnou hlasitost u všech MP3 v počítači. Samozřejmě nic nepomůže v případech, kdy jsou nám ticho či randál záměrně ordinovány jako kontrast v rámci jedné skladby či alba. Ovšem jde-li o úpravu hlasitosti uvnitř souboru MP3, zvládne ji rychle a jednoduše program MP3Gain (ke stažení např. tady).

Nebudu Vás zde seznamovat s tím, jak MP3Gain funguje. Také nečekejte podrobný popis všech jeho pokročilých funkcí. Dostanete stručný návod, jak dát do latě hlasitost Vašich empétrojek. A hotovo :)

Jak nastavit normální hlasitost

Po nainstalování a spuštění MP3Gainu se nabízí výchozí hodnota 89,0 dB. Průměr internetových rádií je jinde, proto doporučuji nastavit 92,0 dB.
MP3Gain - Jak nastavit normální hlasitost

Návod jak sjednotit hlasitost všech MP3 v počítači


Klikněte na Přidat složku a vyberte tu, kde máte písničky. Potom na Hlasitost a Použít úpravu typu Album. Analogicky budete postupovat, pokud se rozhodnete (kdo ví proč) upravit hlasitost jedné písničky.
Jak upravit hlasitost MP3

MP3Gain – Drobná úskalí

MP3Gain funguje bez problémů ve Windows XP i Windows 7. Mezi jeho nevýhody patří to, že úprava většího množství skladeb přece jen nějakou tu minutu trvá. K ořezávání (snižování kvality) dochází při zpracování souborů pouze minimálně a když, tak se pohybuje pod hranicí slyšitelnosti.

Co MP3Gain (pochopitelně) neumí

1) Neupraví hlasitost, je-li skladba právě pouštěna.
2) Neumí přepisovat soubory, u nichž je to ve Windows zakázáno.
3) Nezvládá jiné formáty písniček než MP3.

Kam dál?
Moje oblíbená internetová rádia - Bez keců a reklam

Štítky: , ,

Kdo může za dluhy, kdo je nakonec zaplatí (stručný přehled)

Článků na téma dluhy jsou tuny. Televizní i rozhlasové zpravodajství nás bombarduje zprávami o téměř zločinných exekucích kvůli pár stokorunám a jedním hlasem zmiňuje bilionové dluhy, za které nikdo nemůže. Pojďme si udělat stručný (velmi zjednodušený) přehled, jak tomu je s odpovědností konkrétních osob.

Malý dlužník

Dluží-li fyzická osoba (nepodnikatel, živnostník...) většinou nepomohou žádné čachry. Zacvaká do posledního drobáku a často pak ještě dlouhou dobu splácí.

Větší dlužník

Osoby, které nasekaly dluhy v řádech desítek či stovek milionů, obvykle nepodnikají na vlastní triko, ale prostřednicvím společností s ručením omezeným.

Jsou-li šikovní a nepodaří-li se jim prokázat zlý úmysl, pak firma končí, věřitelé spláčí nad výdělkem, ale osobní majetek zůstává.

Velký dlužník

Velcí dlužníci podnikají pod pláštíkem obřích nadnárodních firem, bank, fondů atp. Na špinavou práci mají najaty manažery, kteří pobírají tučné bonusy a ve zlých časech odcházejí s naditou kapsou pryč.

Vlastníci investují vydělané peníze jinam, v případě krachu společnosti je znehodnocen jejich podíl, ovšem ostatní jmění zůstává nedotčeno.

Obří dlužník

Největšími dlužníky jsou státy. Odpovědnost za jejich řízení získali prostřednictvím demokratických voleb politici.

Nejmocnější politici mají imunitu. Pokud jednají nemorálně a evidentně nakládají s majetkem nehospodárně, nenesou za to (na rozdíl od předchozích viníků dluhů) žádnou trestněprávní odpovědnost. V případě nezvolení přežívají na lukrativních postech tučně nabalení z let, kdy sloužili vlasti.

Občané se svobodně rozhodli, kdo jim bude vládnout. Logicky tedy musí dluhy vzešlé z tohoto rozhodnutí zaplatit oni.

Škoda jen, že nejde dát větší podíl těm, kterým se nad urnou v (doufejme pouze dočasném) pomatení smyslů urvala ruka.

Kam dál?
Chvála kapitalismu - Ať začnou zase vítězit ti nejlepší!

Štítky:

Zrcadlo - přehled textů