Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace
Zrcadlo - Pro lidi, kteří myslí vlastní hlavou.

Zrcadlo: 05/2012 - Stránka z Archívu

Jak dobře jíst za pár korun - 7 rad, 4 recepty

Český národ je dokonale oblbnut mýtem, dle kterého je dobré jídlo drahé a chce-li člověk ušetřit, musí kupovat jen ty nejhorší sračky. V tomto článku bych Vás chtěl přesvědčit o tom, že pokud začnete používat při nákupech a manipulaci s potravinami zdravý rozum, opravdu si pošušňáte za pár korun.

Jakých zásad se musíte držet?

1) Obří zásoby vedou k plýtvání

Pokud bankovky spálíte, alespoň se ohřejete u ohníčku. Vyhazujete-li jídlo, používáte své peníze daleko horším způsobem, nemáte z nich lautr nic. Racionalizujte tok zásob, pořizujte potraviny s konkrétním záměrem. Zběsilé nákupy bez rozmyslu končí chaosem v ledničce. Chaos v ledničce = nevím, co mám = nesleduju data trvanlivosti = jídlo končí v koši.

2) Bez kvalitního tuku to nejde

Tuk je nositelem chuti, hnusný olej nebo margarín místo másla dokáže spolehlivě zkazit i tu největší laskominu. Na celkové ceně jídla se tuk obvykle podílí v řádech jednotek procent. Pokud si opatříte například litr slunečnicového Vegetolu za 60 korun a na smažení použijete malého panáka oleje (neděláte-li zrovna řízky, jde o množství více než dostatečné) prodraží to Váš oběd oproti neznačkovému shitu o 1 korunu.

3) Příloha je základ

Základem dobrého a levného stravování jsou přílohy. Určitě víte z vlastní zkušenosti, že si lze debužírovat třeba na chlebu nebo obyčejných bramborách, jedná-li se o pěkně vypečený chleba a dobré brambory. Tak na to myslete.

4) Vařte jednoduše

Skutečně není nezbytné kombinovat v každém jídle co možná nejvíc součástí. Výsledkem podobných pokusů bývá šílený tanec chutí, který zabíjí přednosti za draho nakoupených ingrediencí.

5) Kupujte menší gramáže

Věřte mi, že Vám nijak neublíží, pokud snížíte množství konzumovaných salámů, šunek, sýrů, masa atd. o třetinu. Utrácejte ty samé peníze za menší gramáže lepšího jídla.

6) Kouzelné doplňky

Pepř v mlýnku, omáčka z (nefalšovaných) chilli papriček, pravá dijonská hořčice... Ve výčtu doplňků, které mohou udělat z nudného oběda skvělý zážitek, bych mohl pokračovat téměř do nekonečna. Jednu porci prodraží o desítky haléřů.

7) Vykašlete se na konzervy

O většině z nich se dá říct: za spoustu peněz málo muziky.

Recepty + kalkulace ceny jídel

Nejde mi o vysokou gastronomii. Chci jen na příkladech velmi jednoduchých jídel ukázat, kolik za ně zaplatíte. Ceny jsou kalkulovány pro 2 osoby.

Čínské nudle na cibulce

Silnější čínské nudle (10,-) dáte vařit. Mezi tím osmahnete na dobrém oleji (1,50) cibulku (2,-). Přidáte hotové nudle, sójovku (0,50) a chilli omáčku (0,50). Ještě chvilku posmažíte.

Cena: 14,50

Chleba se šunkou a dijonskou hořčicí

4 krajíce chleba (8,-), 15 deka vepřové šunky (26,-), máslo (2,-), dijonská hořčice (1,-).

Cena: 37,-

Hovězí na pepři s rýží

Na oleji (1,50) osmahnete 2 cibule (4,-), přidáte 20 deka hovězího (34,-) nakrájeného na kostičky, sůl, pepř obyčejný i z mlýnku (1,-). Podlijete a dusíte, dokud se kousky cibulky nerozvaří na omáčku. Doplníte 1 sáčkem rýže (6,-).

Cena: 46,50

Omeleta s pepřem potřená dijonskou hořčicí

4 krajíce chleba (8,-), 4 vajíčka (20,-), olej (1,50), pepř z mlýnku (0,50), dijonská hořčice (1,-), sůl.

Cena: 31,-

Za kolik se dá takto jíst celý měsíc

Pokud by dva lidé jedli obdobným způsobem a nestravovali se nikde jinde, kolik zaplatí během měsíce za obědy a večeře?

Průměrná cena 1 jídla pro oba je 32,25 Kč.
2 jídla/den = 64,50 Kč
30 dní x 62,50 = 1935,-
Tj. 967,50 Kč na osobu/měsíc

Zdá se Vám to moc?

Související text:
Proč Češi milují hnusné jídlo

Štítky: , ,

Je restaurace soukromý nebo veřejný prostor?

Poslední dobou se vedou plamenné diskuse o tom, zda plošně zakázat kouření v restauracích. Majitelé se děsí odlivu zákazníků, štamgasti už teď vymýšlejí finty, jak budoucí omezení obcházet.

Situace připomíná dávné spory, zda má provozovatel hospody povinnost obsloužit každého nebo jestli si může svobodně vybrat, koho ve svém podniku chce a koho ne. Mnohdy se tento rébus vyřešil zřízením tzv. soukromého klubu.

Klíčovou otázkou je: Musíme restauraci považovat za veřejný prostor? Podívejme se na argumenty pro i proti.

Restaurace je soukromý majetek, jeho užívání nesmí nikdo omezovat

Každý se může rozhodnout, koho pozve k sobě domů. Hospoda je soukromým majetkem konkrétní osoby (či osob), není žádný důvod, proč by měla být jejich vlastnická práva zbytečně omezována.

Stát by měl zajistit kontrolu dodržování hygienických předpisů a zamezit šizení zákazníků, jinak by neměl do provozu zasahovat.

Restauratéři na svých tržbách poznají, zda obsluhovat všechny a povolit kouření. Sami pak na základě svobodné volby hostů upraví služby tak, aby byly v souladu tím, co je očekáváno.

Restaurace je veřejný prostor, stát musí zasahovat

Stát má jako jednu ze svých základních funkcí povinnost chránit bezpečí svých obyvatel.

Provozování hospod, kde je zakouřeno, ohrožuje návštěvníky i zaměstnance. Proto je nezbytné učinit opatření směřující k tomu, aby se nevyskytovali v těchto podmínkách.

Svoboda jednotlivce ustupuje do pozadí před obecně prospěšným zájmem. Je to podobné, jako když červená na semaforu omezí volnost pohybu, ale zabrání nehodě.

Jde o obecné principy

Možná Vám přijde, že máme k řešení závažnější problémy než, zda jsou restaurace soukromým či veřejným prostorem.

Ano, tato drobnost životy lidí nijak výrazně neovlivňuje. Ale zavzpomínejte na devadesátá léta a porovnejte množství různých omezení, která nás limitují, s dneškem.

Ono se to nasčítá. Tam se něco zakáže, jinde trochu zreguluje, onde zase upřesní. Brzy můžeme zjistit, že se nám dýchá hůř než před rokem 1989.

Také Vás zajímá:
Zavřeli kvůli EET hospodu? Zřiďte klubovnu s korkovným
Boj proti kouření - Cesta do ráje nebo do pekla?

Štítky: ,

Zrcadlo.blogspot.com uvádí: Nejoblíbenější písničky z YouTube

Přibližně jednou za měsíc věnujeme na stránkách Zrcadlo.blogspot.com článek písničkám z YouTube. Buď se jedná o konkrétního interpreta (či skupinu) nebo jde o přehled určitého subžánru. Videa vždycky doplníme o krátké povídání. Tyto výběry se těší velké oblibě u našich čtenářů. Proto jsem se rozhodl nabídnout Vám dnes sedmičku nejnavštěvovanějších.

Písničky z pohádek na YouTube

Na stránky s miniseriálem o písničkách z pohádek přišlo více než 30 000 lidí. Najdete tu hity ze Šíleně smutné princezny, Popelky, Zlatovlásky...

Písničky od legendární skupiny Katapult

Kaťáci pořád táhnou. Není co dodat.

Pavel Dobeš - Nejoblíbenější písničky z YouTube

Svérázný Pavel Dobeš v posledních desetiletích nevyprodává velké sály. Možná právě proto je setkávání s ním o tolik příjemnější než v porevolučním období jeho největší slávy.

Písničky z filmových muzikálů

Tento výběr nám bohužel trošku prořídl kvůli sveřepým ochráncům autorských práv, přesto stojí za pozornost.

Janek Ledecký chronologicky

Obdobně dopadl i Janek Ledecký. Marně špekuluju nad tím, jaký finanční prospěch z toho kdo může mít.

Písničky od skupiny Brontosauři z YouTube

Vyhledávání klipů s obrazovou složkou bylo v tomto případě náročnější, zub času zapracoval. Přesto se aspoň v jednom případě zadařilo.

Nejvypečenější písničky z DO-RE-MI na YouTube

Ctitelé přiožralého Pavla Trávníčka i zpěváků z lidu si zaručeně přijdou na své :)

Univerzální song

Na závěr pro Vás mám malý bonus. Jde o důkaz, že na zahrání všech hitů stačí jen 4 akordy:


Kam dál?
Úprava (sjednocení) hlasitosti MP3 pomocí MP3Gain - Návod

Štítky: ,

Václav Neckář: Dobrý časy - Kvalitní produkt, nic víc

Málokdo by, dříve než přišel fenomenální úspěch písně Půlnoční, předpovídal právě Václavu Neckářovi comeback. Hvězda let šedesátých plnila média po revoluci více než novou tvorbou svými zdravotními potížemi.

Je třeba rovnou napsat, že se Neckář vrací ve velkém stylu. Zatímco božský Karel neví, jak naložit se stárnoucím zlatem v hrdle, Václav Neckář vsadil (lépe řečeno nechal se oslovit) na o generaci mladší spolupracovníky a vyplatilo se.

Po dlouhé době vyšlo české album, které se dá celé poslouchat. Pánové odvedli dobrou práci, proto si zaslouží být podrobeni kritice.

Václav Neckář: Dobrý časy - Recenze písní


Písničky odsýpají pěkně, hudebně nic moc nedrhne. Šťoura by možná vytknul, že jsou si jednotlivé melodie hodně podobné.

První skladba Tajemství naznačuje, že posloucháme něco mimořádného. Následující Rybník mi zlehka připomíná Mňágu, slova bohužel znějí poněkud banálně.

Třetí song Tohle není píseň o lásce nemůžu při vší úctě označit jinak než jako pseudodojemnou vatu.

Skladba Bejvávalo aspiruje (pokud se jím už nestala) na pozici rádiového hitu. Písničce Hledal jsem Tě pane schází víc pokory, je až příliš rozevlátá a rozplizlá.

Další Ráno nenásilně zaplňuje stopáž 4:14, ale do srdcí posluchače se rozhodně nezapíše. Country notečka, kterou zkouší Na Rafandě, Neckářovi sluší.

Pokud snad na tomto albu něco nemá být, je to bez pochybností hudebně i textově nudný Čaroděj.

Předposlední zdařilé Noční vlaky trpí až moc velkou snahou kombinovat, méně by bylo v tomto případě více. Závěrečnou Půlnoční není třeba představovat.

Slabina desky? Texty

Václav Neckář je kovaným interpretem, neskládá hudbu ani slova. Texty Jaromíra Švejdíka nejsou hloupé, jen jim chybí jistá lehkost v obsahu i formě.

Autor se nebrání používání banálnějších klišé, což ovšem většinou není na škodu, vždyť aby byla píseň hitem, je třeba, aby ji lidé znali, ještě než ji poprvé uslyší.

Největší moje výtka směřuje k absenci jakýchkoli emocí u většiny songů. Hodně nabité Tajemství z úvodu nemá bohužel žádného následovníka.

Neckářův výkon bez vhledu

Neckář jako zpěvák nezklamal. Maximálně využil svého aktuálního hlasového potenciálu, ale ničím nepřekvapil.

Při poslechu hodně zamrzí, že neměl čas se s písničkami podrobněji seznámit, nestihl si je odžít na koncertech. Je to velká škoda. K textům mu chybí hlubší vztah, pocitová složka tím trpí.

Kvalitní produkt, nic víc

V záplavě shitu na jedno použití a comebacků ze záhrobí je třeba ocenit kus poctivé práce, která byla na albu Dobrý časy udělána.

Není to deska, na niž by se po desetiletích vzpomínalo. Jde o připomenutí, že normální česká písnička pořád žije. A to není málo.

Kam dál?
Mňága a Žďorp: Videoklipy z YouTube

Štítky:

7 důvodů, proč pořád ještě vzhlížím k USA

V mračnech mediálního relativismu dnešní doby se často ztrácí to podstatné. Pod nánosem zpravodajského balastu zapadá, kde je dobro a kde zlo. Není jasné, kdo drží kormidlo a kdo jen vylévá vodu z podpalubí.

Už jako dítě jsem vzhlížel k USA. Kosmické rakety, které spolužáci na svých výkresech automaticky opatřovali písmeny CCCP, moje ruka označovala zkratkou Spojených států amerických.

Moje preference se nezměnily. Proč?

1) Obrovský respekt ke svobodě jednotlivce

Deklarují (alespoň oficiálně) jako svou prioritu nejen osobní svobodu vlastních občanů, ale také se tuto vymoženost snaží vyvážet do světa. Tím napomáhají ke zlepšování životních podmínek obyčejných lidí na celé planetě.

Historie nás totiž jasně naučila, že bez svobody není prosperita.

2) USA jsou pořád velmocí číslo 1

Není sporu o to, kdo je velmocí číslo 1. A ještě dlouho nebude.

Čína má dost práce, aby nakrmila domácí populaci. Autoritářský režim v Rusku je rád, že je rád. Evropská unie se topí v dluzích a šarvátkách.

Prim hrají informace a média. Kdo vyrábí software, přes který běží Internet? Kdo ovládá domény? Kdo má pod palcem vyhledávání? Kdo produkuje nejúspěšnější kulturní statky? USA.

3) Jde tam o ideje

Na rozdíl od našich volených zástupců, kteří se dohadují jenom na úrovni hašení průšvihů, v nichž se údajně ČR již od svého vzniku nepřetržitě nachází, umí politici v USA postavit kampaň na obecných ideách a vizích.

Třeba je mi sympatický spor ohledně zdravotního pojištění. Může stát nutit občana, aby něco kupoval?

4) Američané jsou sebevědomí

Občas se jejich sebevědomí smějeme, někdy působí až trapně. Ovšem jak jinak lze dosáhnout úspěchu než tím, že si budete bezmezně věřit a klidně půjdete proti všem.

Vždycky je menší tragédií, když je člověk přehnaně sebevědomý než naopak. Namyšlencům totiž obvykle osud pěkně nafackuje.

5) Nespokojí se jen tak s něčím

Američané se nespokojí jen tak s něčím, chtějí být nejlepší, neváhají dorazit svého soupeře.

6) Odpouštím jim zbrojní hrátky

Je v našem zájmu, aby byla zbrojní technologie USA nejlepší. Těžko tuto mašinerii financovat bez válek. Jakmile se vytratí ohrožení, začínají peníze na výzkum scházet.

I kovaný odpůrce Ameriky musí uznat snahu stát ve většině konfliktů na straně dobra nebo alespoň menšího zla.

7) Američané jsou velký národ

Evropská unie nebude fungovat, dokud nezačnou reálně existovat Evropané. V USA od malička pracují na tom, aby se všichni vnitřně cítili jako Američané. Proto žijí s tím, že budují společný projekt, a drží v těžkých chvílích při sobě.

Kam dál?
Víme, jak EU a USA vybruslí z dluhové pasti

Štítky: ,

Skupina Buty: 5 písniček ze zlatých časů (YouTube video)

Z legendární sestavy AG Fleku se vyloupla zprvu trochu nenápadná skupina Buty. V první polovině 90. let získala obrovskou popularitu, kralovala rádiím, vyprodávala sportovní haly. Po roce 2000 se Buty dobrovolně stáhli z výsluní, hrají v menších sálech a na jejich nové album čekají fanoušci od podzimu 2006. Dočkají se (prý) 25. května.

Těžko Buty zařadit do nějaké žánrové škatulky. Jejich hudbu z doby největší slávy bych označil (snad se neurazí) jako inteligentní pop. Pojďme si připomenout 5 písniček z těchto časů.

Buty: Mám jednu ruku dlouhou


Buty: František


Buty: Vrána


Buty: Umírám


Buty: Nad stádem koní


Kam dál?
Vlasta Redl: 5 písniček z koncertů - YouTube

Štítky: ,

Jak automaticky vypnout PC? Pomocí Kill Winamp

Určitě se Vám nejednou stalo, že jste potřebovali dokončit stahování nebo průběh nějaké aplikace a museli jste na delší čas odejít. Co teď? Měnit pokaždé univerzální nastavení ve Windows není tím pravým ořechovým. Nechat PC běžet zbůhdarma hodiny (nebo dny) na prázdno může jen trouba, je to obdobou splachování peněz do záchodu.

Naštěstí existuje jednoduchý prográmek Kill Winamp (volně ke stažení například zde), který bez problémů funguje pod Windows XP i Windows 7. Co umí?

Automatické vypínání hudby

Jak název napovídá, Kill Winamp je primárně určen k automatickému vypínání Winampu.

Vybrat si můžete buď úplné zavření přehrávače nebo jen jeho zastavení. Těžko říct, jaký benefit lze získat ze zavření, já jsem pro používání této funkce nenašel důvod.

Stopnutí hudby za přesně vymezený čas je jiné kafčo. Mnohdy člověk třeba něco dělá a potřebuje dodržet limit, aniž by se neustále díval na hodinky. Kill Winamp k tomu ideálně poslouží:
Jak automaticky vypnout přehrávání MP3

Pokud kliknete na Limit Songs, přehrávač se vypne po odehrání Vámi zvoleného počtu písniček.

Automatické vypínání PC

Tato funkce je k dispozici nezávisle na tom, zda máte Winamp.

Chcete-li mít naprostou jistotu vypnutí, zvolte Force Mode:
Jak automaticky vypnout PC

Program Vás potom upozorní, že zapomenete-li se, můžete (pochopitelně) přijít o veškerou neuloženou práci:
Jak automaticky vypnout počítač

Jakmile volbu aktivujete, začne se odpočítávat čas, za který se počítač vypne. Pozor: Pokud dáte PC před jeho uplynutím spát, po probuzení a přihlášení následuje bez výstrahy okamžité vypnutí (Kill Winamp dokončuje, co započal).

K dispozici jsou také pokročilejší nastavení. S těmi si vyhrajte dle libosti sami :)

Kam dál?
Jak upravit časování titulků? Pomocí Subtitles Wizard

Štítky: ,

Zakažme reklamu na léky, je to pěkné svinstvo

Každý se dnes snaží, jak umí. Mnohé z nás dotlačila doba k tomu, aby proti svému přesvědčení páchali pochybné skutky. Někteří lidé se živí činnostmi na hraně či za hranou zákona. Peklo se neptá, jaký byl aktuální stav legislativy, a měří všem stejně. Jsem přesvědčen, že ti kteří vydělávají díky reklamám na léky, dopadnou při konečném účtování hůř než drobní zlodějíčci nebo třeba šiřitelé nelegálního softwaru.

Potravinové doplňky? Užijme si placebo

Mluvím-li o reklamě na léky, nemám na mysli potravinové doplňky. Procházejí jinou schvalovací procedurou, obvykle jsou řádně označeny a už z jejich názvu je zřejmé, že od nich nelze nic moc očekávat.

Nepředepisují se v ordinacích, chybí jim aura zázračna. V rámci propagace neslibují smrt v případě, že si je nepořídíte.

Kde končí sranda

Můžeme se škodolibě smát důchodcům, kteří vyhodí poslední peníze za předražený lék z reklamy, protože marně věří ve zlepšení zdravotního stavu.

Můžeme kroutit hlavou nad pomatenými zákazníky lékáren, kteří kupují naprosto stejný přípravek, jež je k dispozici pod jiným názvem (téměř) zdarma.

Jakýkoli humor nás ale přejde, uvědomíme-li si existenci lidí, kteří například nepořídili notně propagované očkování proti rotavirům a jejich dítě pak kvůli těmto potvůrkám onemocnělo.

Horší varianty raději nezmiňovat.

Vydírací potenciál za hranou

Reklamy na léky, kde se objevují děti, působí s obrovskou brutalitou i na člověka, který je zatím bez závazků.

Onehdy jsem zahlédl plakát s malou holčičkou. Tvrdě a drsně se na něm vyzývalo k jejímu naočkování. Brutalita nebyla v efektním pojetí, ale v jednoduchém sdělení, jež jde slušně přeložit takto: "Pokud nechcete, aby dcera trpěla, cálujte."

Laik nedokáže posoudit, který přípravek pomůže nebo nepomůže. Informace neprodávají. Je potřeba vydírat tak, aby se člověk styděl a bál produkt nekoupit.

Co když je všechno jinak

Abych nepůsobil zaslepeně, zmíním také možnost, že je všechno jinak.

Třeba nedokáží lékaři (a jiné kapacity) posoudit, které léky jsou nejlepší. Třeba pojišťovny přispívají na preparáty, které ani zdaleka nedosahují kvalit těch z reklam. Třeba je placení na dřevo jedinou možností, jak lze efektivně chránit své zdraví.

Byla-li by to pravda, šlo by nejen o obří zločin proti všem obyvatelům naší republiky, ale také o megatunel. Pro společnost je totiž nejlepší, jsou-li lidé zdraví, odvádějí daně a nečerpají-li péči. Nebyly-li by zdravotními pojišťovnami propláceny nezbytně nutné léky, znamenalo by to každoroční ztráty v řádech desítek miliard. Např. je-li očkování opravdu potřeba, stojí pouze nepatrný zlomek následné léčby a vyplatí se.

Zakažme reklamu na léky a propagaci zázračných účinků čehokoli

Onehdy proběhlo médii, že rozsáhlý výzkum neprokázal zázračné účinky jogurtů jedné světoznámé značky. Překvapivě. Opět si někdo nahrabal na tuposti lidí.

Krom reklam vychvalujících léky proto navrhuji zakázat propagaci postavenou na zlepšování zdraví u jakýchkoli produktů.

Reklamní kreativci určitě vymyslí, jak prodat spoustu zbytečností, aniž by potenciálnímu zákazníkovi museli hrozit nemocí či smrtí.

Kam dál?
Drogy a náhražky

Štítky: , ,

Zrcadlo - přehled textů