Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím vyjadřujete souhlas. Další informace
Zrcadlo - Pro lidi, kteří myslí vlastní hlavou.

Zrcadlo: 06/2012 - Stránka z Archívu

Co mě točí? Vypnuté zvonění mobilu a (ne)přítomnost na Skypu

Každý člověk má nějaké drobnůstky, které ho vytáčejí. Já si v tom příliš nelibuju, ale imunní také nejsem. K naprosté nepříčetnosti mě přivádějí lidé (ne)přítomní na Skypu a výtečníci vypínající při nejrozličnějších příležitostech zvuk svého mobilního telefonu.

Proč?

Jsem na Skypu pořád, kdykoli se ozvěte

Tato slova jsem již nejednou zaslechl. Průvodním znakem debaty bylo pravděpodobně také udivené kroucení hlavou, když jsem řekl, že já Skype zapínám jen v případě potřeby.

Za nějaký čas vidím zelený status. Zkouším tedy navázat kontakt.

Něco napíšu.

15 minut nic. Půl hodiny nic. Zelená stále svítí. Ztrácím trpělivost. Loučím se.

Pokud jste si nehráli s nastavením a vše funguje, jak má, pak se status v případě nečinnosti automaticky změní.

Slušný člověk dá najevo, nechce-li být rušen. Znám dokonce lidi, kteří upozorňují preventivně, že nemusí být ihned zastiženi. Hulváti si s tím nedělají hlavu.

Hlavně mít furt zapnutý mobil!

To je heslo mnoha našich spoluobčanů. Co kdyby se něco stalo?

K jejich velkému zděšení nelze na mnoha místech a při spoustě příležitostí telefon zvednout.

Tak ztiší vyzvánění.

Volající nic netuší. Byl-li by mobil vypnutý, dostal by okamžitě zprávu, příjemce hovoru by následně obdržel informaci formou sms. Bohužel to zvoní. Dlouho.

Volaný, jež je hovadem, uslyší vibrace. Nenápadně se podívá, kdo si ho žádá. Telefon netípne, ale zastrčí zpět do kapsy.

Volající to pokládá. Neví, zda má cenu vytáčet číslo znovu. Tak to zkouší...

Stal se obětí nevychovance, který neumí dát zdvořile najevo, když nechce být rušen.

Mrtvá hlasová schránka

Před lety jsem miloval obdobně jako výše zmiňované nešvary hlasovou schránku. Jejím využitím se nikdy nic nevyřešilo a stálo to jako minuta povídání.

Tento výdobytek se stal naštěstí pro velkou většinu lidí reliktem minulosti. Snad dopadne stejně i vypnuté zvonění a (ne)přítomnost na Skypu.

Kam dál?
Budoucnost notebooků a budoucnost člověka

Štítky: ,

Co nejvíc bolí, pustíte-li se zničehonic do fyzické práce

Čtenářům a čtenářkám z města to možná nebude připadat jako taková zvláštnost. Ale mít ve 32 letech první zkušenost s výpomocí na stavbě Vás zdobí v prostředí vesnice stejně jako panictví v podobném věku.

Jistě, už od střední školy jsem byl nucen pilně brigádničit. Ovšem vyhledával jsem spíše sedavé a intelektuálně náročnější pozice jako například dělník v elektrotechnice, recepční nebo vrátný.

V poslední době se mi naskytly dvě příležitosti k účasti na stavebních pracech: Zdění a výměna podlahy. Nedalo se odolat.

S fyzickou kondicí jsem na tom obdobně jako se zkušenostmi.

Naštěstí nešlo o komerční záležitosti, proto mě nikdo nikam nehonil. Jakmile jsem pocítil nepohodlí, dal jsem si pauzu. Mou čistou pracovní dobu to značně zredukovalo.

Jednoduché činnosti na úrovni přidavače nebo kopáče (zřejmě) nevyžadují žádné zvláštní nadání. Ovšem rutina je k nezaplacení.

Nemáte-li rutinu, víc se nadřete.

Nemáte-li fyzickou kondici a víc se nadřete, rychleji Vám docházejí síly.

Nabízí se přirovnání k tomu, když jsem si po prázdninách strávených výše zmíněnými brigádami a pohodovou rekreací poprvé zahrál se svými spolužáky fotbal. Naprosto tristní výkon, druhý den rozlámaný celý člověk. Obvykle trvalo 3-4 zápasy, než jsem se vrátil ke svému tradičnímu podprůměru a přestal cítit následky.

Abych se dostal k tomu, co Vás zajímá.

Pokud jste na sebe hodní, přímo při práci nebolí téměř nic.

Jakmile se prospíte, možná zažijete stejné překvapení jako já. Záda trochu ucítíte. Ruce jsou příjemně unavené.

V obou případech to nejvíc odnesly nohy. Konkrétně lýtka a stehna.

První zkušenost (zdění) jsem navíc okořenil kvůli obavám ze špíny nekvalitní obuví určenou na odpis. Fatal mistake.

Poslanci na stavbu, poslankyně do lesa!

Navrhuji, aby jeden jediný den v roce:

1) Odmakal každý poslanec jako přidavač na stavbě.
2) Odpracovala každá poslankyně jako lesní dělnice.

Proč? Naši politici by se aspoň na chvilku vrátili ze svého pohádkového světa do toho skutečného. Třeba by si potom začali trošku víc vážit obyčejných lidí a přestali by řešit pi...iny.

Kam dál?
Náš přístup k pracovní době: Jedna z příčin krize

Štítky: ,

Střešní okna - Zkušenosti, výhody a nevýhody

Ke střešním oknům jsem přišel jako slepý k houslím. Přestěhovali jsme se do podkroví, kde patří k téměř povinné výbavě. Skoro rok a půl s nimi absolvujeme horka i mrazy, proto si troufám na sepsání tohoto laického zhodnocení.

Úvodem musím upozornit na nesnáze, které mohou nastat, pokud si pořídíte střešní okna neznámé značky. Nemusí to nutně znamenat špatnou kvalitu. Našimi okny nezatéká, nerosí se, ani s nimi nejsou žádné jiné problémy. Akorát nelze kvůli jejich pochybnému původu zakoupit standardizované doplňky jako například žaluzie, rolety atp.

Střešní okna v zimě

Veškeré obavy ze zimního období se ukázaly být liché. Zamrzávání vody nezpůsobilo nic nekalého. Sníh se na sklech neusazoval, zda roztál nebo se sesunul, jsem nezkoumal.

Zarosení oken nenastalo téměř žádné. Když už ano, okna se velmi rychle odrosily.

Střešní okna v létě

Výše zmíněná absence zatemnění samozřejmě není tím pravým ořechovým. Přesto není horko tak obrovské, jak by se mohlo zdát.

Podkrovní prostory nejsou nijak brutálně zatepleny, vzduch proto přirozeně cirkuluje. Základním materiálem je dřevo. Ochladí-li se venku, ochladí se i uvnitř. Oproti masivní budově, která nasaje teplo a pak celou noc sálá, jde o příjemnou změnu.

Nemilé je, že si střešní okna neotevřete při dešti. Možná existují udělátka, která to umožňují. Nicméně pokud jste na střešní okna odkázáni, není dvakrát v pohodě, pokud je nemůžete při vlahém deštíku vyklopit.

Střešní okna a bezpečnost

Jako velkou nevýhodu střešních oken vnímám to, že v případě rozbití máte okamžitý a obrovský problém.

Stane-li se Vám taková nehoda třeba v noci za deště, můžete si užít hodně veselé chvilky. Nebudete-li právě přítomni, hrozí voda v elektrických rozvodech, zničení koberců, poškození nábytku...

Ale nemalujme čerta na zeď. Zatím jsem neslyšel o nikom, koho by podobné nepříjemnosti potkaly.

Střešní okna: Ano nebo ne?

Technologie pokročila. Ze střešních oken už není třeba mít strach. Pokud zakoupíte ty, které vyrábí známá firma etablovaná na českém trhu spoustu let a pořídíte vhodné zatemnění, zvládnete i letní vedra.

Závěrem bych doporučil mít krom střešních oken i záložní možnost větrání.

Kam dál?
Zateplení domu a plastová okna: Co před Vámi jinde tají

Štítky: ,

Společensky účelné pracovní místo: Otázky a odpovědi

Onehdy jsem se dotazoval paní z Úřadu práce na podrobnosti ohledně podpory Společensky účelného pracovního místa vyhrazeného pro uchazeče o zaměstnání. Jméno úřednice i místo jejího působiště ponechám v tajnosti, dozajista nemá povolení cokoli publikovat na Internetu. Každopádně jí ještě jednou touto cestou děkuji nejen za stručné a jasné odpovědi, ale i za dokumenty, které přiložila.

Předem upozorňuji, že některé detaily mohou být v místě Vašeho trvalého bydliště zlehka jinak, závisí totiž na míře nezaměstnanosti v regionu.

Žádá se pomocí formuláře supm_vyhraz.pdf a jeho příloh? Je třeba další zde nezmíněná dokumentace?

Ano tento formulář je správný, přidávám jako přílohu ten samý ve Wordu (supm_vyhraz.doc), aby se do něj dalo psát. Důležité je, aby uchazeč byl v době projednávání žádosti v evidenci, nemůže nastoupit a až pak firma požádat o příspěvek. K žádosti (adresovat ůřadu, který uchazeče eviduje) je třeba přiložit ověřenou kopii dokladu na základě kterého firma podniká a doklad o zřízení účtu.

Kolik by příspěvek činil za měsíc a jak dlouho by byl poskytován?

Příspěvek činí 7000 Kč měsíčně a je poskytován 6 měsíců.

Je problém s tím, že jde o dobu určitou na 1 rok?

Není, doba 1 rok je minimálně možná pro dotované místo.

Je následné vyúčtování a administrativa spojená s příspěvkem náročná?

Ne, posílá se za každý odpracovaný měsíc tiskopis, kde je uvedena hrubá mzda a odvody, příspěvek pak odešleme na účet zaměstnavatele.

Za jakých okolností by musel můj zaměstnavatel příspěvek vracet? Děje se to často?

Ne, pouze při porušení dohody (dostane příspěvek, ale vám nevyplatí mzdu apod.)

Je reálné (na základě toho, co jsem Vám napsal a Vašich zkušeností), že bude žádost posouzena kladně?

Ano, je třeba požádat včas, potvrzení o bezdlužnosti (zaměstnavatel nesmí dlužit státu ani zdrav. pojišťovnám) může vyřídit Úřad práce, musí však žadatel podepsat "mlčenlivost" - je přiložena. (Já nepřikládám, poznalo by se pracoviště autorky.)

Společensky účelné pracovní místo - Dobrá myšlenka


Příspěvek na společensky účelné pracovní místo vyhrazené pro uchazeče o zaměstnání je ideálním nástrojem aktivní politiky zaměstnanosti.

Člověk získá práci, organizace ušetří, státu se vložené peníze během velmi krátké doby vrátí (ušetří podporu, vydyndá daně, sociální a zdravotní).

Ostatně tady vidíte, že podobných možností nabízí MPSV nepřeberné množství: http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/kestazeni

Kam dál?
Japonsko: Volba povolání, spolupráce škol a firem

Štítky:

Kariéra zkorumpovaného politika: Pohádka vs. realita

Krajské volby se blíží, zadlužení České republiky roste, HDP klesá. Porážka vládních partají je na spadnutí. Ledaže by... Ledaže by se podařilo odhalit obří korupční kauzy. A ono už se daří.

Jako u všech zločinů, je i u korupce pro orgány činné v trestním řízení klíčový motiv podezřelého. Co vede lidi, kteří jsou finančně zajištěni na několik životů, k protiprávnímu jednání?

Nabízí se jednoduchá odpověď: Chamtivost. Může se probudit ze dne na den?

Kariéra zkorumpovaného politika - Pohádka

V rámci demokratického procesu uvnitř politické strany se náš hrdina poctivě vypracoval. Během více než 20 let vystřídal různé posty od obecního zastupitele až po poslance parlamentu.

Obětoval se pro kariéru, chtěl změnit svět k lepšímu. Vysedával tisíce hodin na nudných schůzích, otravoval se s veřejností, kvůli práci zanedbával rodinu.

Teď je na vrcholu. Roky dřiny přinesly ovoce. Konečně realizuje cíle, pořídil si za své bydlení, žije v luxusu. Bere každý měsíc víc peněz, než vydělá běžný občan za rok.

Jednoho krásného rána mu bohužel rupne v bedně a zapojí se do nekalých praktik, které policie bryskně odhalí.

Znáte, jak to končí, zamřížovaný anton, rychlá pomoc dobrovolného hasičstva a už ho vedou álejí opadaných hrušní k pankráckému kopečku...

Kariéra zkorumpovaného politika - Realita

Kdysi snad měl nějaké ideály. Přišel o ně v první polovině devadesátých let.

Prostřednictvím sítě spřátelených osob a pozorností na správných místech vyšplhal ve stranické hierarchii nahoru.

Už jako místostarosta spekuloval s převody zemědělské půdy na stavební parcely. Z veřejných zakázek si nechal platit všimné, často bral i odměny ve formě výrobků a služeb.

Obratně budoval kontakty, vždy byl nakloněn vlivným lidem a oni byli nakloněni jemu.

Teď je poslancem parlamentu a králem regionu, kde žije. Porušování zákona je pro něj už roky denní chleba. Ostatně ověřil si, že to obdobně funguje v rámci celé republiky a vzájemné krytí si poskytují politici napříč stranami.

Když je potřeba určit, na kom policie ukáže svou akceschopnost, dostane náš výtečník Černého Petra. Kdyby na sebe tak moc neupozorňoval, asi by ho minul. Ale bylo nutné sebrat někoho, kdo je mediálně známý.

Související text:
Co je větší svinstvo: Úplatky nebo známosti?

Štítky:

I v Rousínově se dá najít dobré řeznictví

Téměř před rokem jsem si v článku Proč krachují malí obchodníci? Často kvůli vlastní tuposti stěžoval na úroveň řeznictví v Rousínově:

V prvním z nich jsem poprosil o nakrájení 10 deka slaninky. Plátky totiž doma z takového malého kousku neuděláte, kdybyste se na hlavu stavěli. Prodavačka odmítla použít kráječ. Požádal jsem tedy, zda by to šlo nožem. Kyselý obličej mi měl být varováním. Šokovaně jsem přihlížel, jak paní ze špalíku upižlala 1 kus o šířce cca půl centimetru a chystá se na další. Chvilku jsem s otevřenou pusou nevěřícně zíral, pak jsem řekl, že to stačí a odnášel si přibližně polovinu množství, pro které jsem přišel.

Ve druhém jsem chtěl 40 deka kuřecích prsíček. Řeznice je vzala, kydla rovnou na váhu a pak do igelitového sáčku. Váhu setřela hnusným suchým hadrem. Doma jsem dal vařit rýži a začal omývat prsíčka. Přes nos mě praštil neuvěřitelný smrad. Nezbylo než maso vyhodit, bylo zkažené.


Třetí do party

Další řeznictví jsem nezmínil. Při mých návštěvách to tam vypadalo jako u snědeného krámu, téměř nikdy jsem si nevybral. Zavírají totiž už v 16:30 a já chodil pozdě.

Polepšil jsem se. Přicházím už před 14:00.

Skvělé produkty vlastní výroby a maso

Odměnou jsou mi perfektní klobásky, trampská cigára a uzená masa. Vepřové i hovězí nabízejí v širokém sortimentu, na všem je vidět naprostá čerstvost.

Onehdy jsem si tam koupil s trochou obav zamraženou panenku, nemám příliš důvěry v poctivost tohoto způsobu uchovávání masa v obchodech. Bál jsem se zbytečně.

Profesionální obsluha

Bez jakýchkoli připomínek nebo útrpných pohledů vykostí i nakrájejí, co zákazník chce.

Stalo se mi, že jsem měl plnou kapsu drobných. Nechtěl jsem rozměňovat, jen se zbavit se kovu. Požádal jsem paní, aby mi nakrájela za 30,- vepřového a za 40,- hovězího. Výsledek? Obojí zlehka přestřelila, ale platil jsem rovných 72 korun.

Kde v Rousínově řeznictví najdete

Půjdete-li od autobusového nádraží, je hned na začátku Sušilova náměstí vlevo:
Řeznictví Rousínov
Zdroj: Mapy.cz

Doufám, že nepodlehnou obchodnímu řetězci

Před časem otevřeli v Rousínově nový Penny Market s vlastním řeznictvím. Nebyl jsem tam, ale nepředpokládám nic jiného než u jiných poboček tohoto řetězce, tj. standardizovanou nudu nejasného původu.

Na první pohled je v malém krámku stejně zákazníků jako dřív. Snad jsou i tržby obdobné. A snad to tak zůstane. Držím palce.

Kam dál?
Škrob: Potravináři milovaná vysokokalorická náhražka

Štítky: ,

Písničky z YouTube: 5x zábavová skupina Brutus

Brutus je kovanou zábavovou skupinou, jde v podstatě o krále tohoto žánru. Na rozdíl od konkurentů, kteří většinou hrají cizí repertoár podle přání opilého davu, Brutus prorazil s vlastní tvorbou. Mnohé písničky už téměř zlidověly. Na YouTube je to s obrazovými záznamy špatné, vypomůže film Indiánské léto, jinak se musíme smířit s pouhou muzikou.

Brutus: Půjdeme spolu do nebe


Brutus: První polibek


Brutus: Somráci


Brutus: Hospody, hospody a restaurace


Brutus: Opijem se


Kam dál?
Videoklipy: 7x Visací zámek z YouTube

Štítky: ,

Kolik dává ČT tento týden v hlavním vysílacím čase filmů?

Pokud milovníci filmů před začátkem digitalizace doufali, že jim nastanou zlaté časy, musí být hodně zklamáni. Komerční televize točí reprízy prověřených snímků z minulosti a lebedí si v zahraničním škváru. K dobru jim můžeme přičíst snad jen velké hollywoodské trháky, kterými nešetří.

Veřejnoprávní Česká televize se snaží za každou cenu dodržet rozpočet a zároveň ufinancovat tvorbu sobě nakloněných umělců.

Zápas ČT s reklamou

Česká televize se nachází ve zvláštní situaci. Na svém nejsledovanějším prvním kanálu nesmí vysílat reklamu. Vypomáhá si různými formami teleshoppingu a prapodivnými jakoby výukovými programy, jež jsou sponzorovány velkými firmami (např. o výhodách bankovních produktů).

ČT nesmí přerušovat filmy (na rozdíl od hokeje) komerčními přestávkami. Protože jsou celovečerní snímky moc dlouhé, z artové Dvojky v hlavním vysílacím čase zmizely.

Kolik vysílá od 20:00 Česká televize filmů

Na ČT2 žádný.

ČT1 dává v úterý poměrně zdařilé Děti noci, na CSFD tomuto snímku s pouhými 53 procenty křivdí. V pátek pak uvádí stejně hodnocenou (já ji neviděl) pohádku Královský slib. Neděle je ve znamení velkofilmu Lidice (na vině je výročí, Jednička obvykle v tomto čase vysílá nějaké své původní perly).

Co ještě začíná před 21:00

Na ČT1 jen podprůměrná americká produkce Kauza CIA (sobota).

Dvojka je trošičku dajnější. Vysílá v rámci cyklu Velikáni filmu... Alain Resnais snímky Loni v Marienbadu (pondělí od 20:50, na CSFD 80 %) a Stavisky (pátek 20:55, dle CSFD 63 %).

Suma sumárum

Podobně jako dnes jsem zde lkal před delším časem. Od té doby se nic moc nezměnilo, krom toho, že vytrvale klesá podíl těch největších hráčů. Z koláče sledovanosti jim ukusují menší stanice, ale všichni se perou pouze o diváky, kteří chtějí povrchní zábavu.

ČT na filmové fanoušky také kašle. Včetně výjimečně úváděných Lidic jsem napočítal 3 dobré filmy (Děti noci jsou reprízovány, další 2 snímky jsou postarší).

Snad se dočkám lepších časů dřív, než přestanu televizi (krom přímých přenosů) sledovat. Mám to médium rád...

Kam dál?
Jan Kraus nebo Karel Šíp: Kdo je lepší

Štítky: ,

Zrcadlo - přehled textů