Délka života: DŮKAZ, že za socialismu nebylo lépe
Abychom se dobrali rozumného závěru, musíme odhlédnout od konkrétních příkladů. Jinak skončíme s argumenty typu Pepa Vopička si nakradl a bohatí jsou svině nebo Tonda Vomáčka na základě poctivé práce zbohatnul a kdo se snaží, ten má. Morální hledisko Je zarážející, jak často při vzpomínání na levné Startky nebo byty přehlížíme morální hledisko minulého režimu. Co by vykoupilo 241 bezdůvodně popravených? Kdyby tady bylo všechno zadarmo, každý vlastnil čtyři Rolls-Royce a trávil dovolené v nejdražších destinacích? Kritéria srovnávání Na základě reálných ekonomických ukazatelů můžeme těžko hodnotit. Československá koruna nebyla volně směnitelná (ve většině států měly naše peníze hodnotu papíru), ceny byly uměle stanovené. Kvůli absenci Meka nám ani Big Mac index nepomůže :) Musíme se tedy zaměřit na nějakou univerzální hodnotu, která platí vždy a všude. Takovým kritériem je bezesporu průměrná délka života. Na základě srovnání roku 1990 a 2009 Vám nade vší pochybnost dokáži, že za socialismu skutečně nebylo lépe. Budu vycházet z čísel Světové banky, konkrétně z analýzy průměrné předpokládané délky života novorozence při struktuře úmrtnosti pro daný rok. Průměrná délka života v ČR, USA, Rakousku a NizozemíPrůměrný předpokládaný věk, jehož lidé dosahují, téměř neustále a celosvětově stoupá. V České republice roste od roku 1990 rychleji než v ostatních rozvinutých zemích. Proč? Protože socialistické zdravotnictví trpělo stejnými neduhy, jako ostatní odvětví: Zastaralé technologie, velmi omezené kontakty se světem, málo motivovaný personál... To způsobovalo špatnou úroveň péče o pacienty a jejich dřívější odchody do záhrobí. Po revoluci došlo k obrovskému zlepšení, které spolu se zdravějším životním stylem zapříčinilo prudký nárůst průměrné předpokládané délky života. Podívejme se na konkrétní čísla: Obdobně dopadá srovnání s dalšími zeměmi původní evropské patnáctky, Kanadou, Izraelem, Austrálií... Předpokládaná délka života v socialistickém ráji byla cca o 4 roky kratší než na západě. V současné době ztrátu rychlým tempem doháníme, snad se nám podaří v brzké době kapitalistickou cizinu předehnat. Najde se člověk, který bude i po přečtení tohoto článku velebit dobu, kdy vládli osvícení soudruzi? Zdroj čísel tabulce: Světová banka, World Development Indicators (ukazatele světového rozvoje) Kam dál? Nadávání na kapitalismus je vrcholem nevděku Štítky: Politika a společnost |
Jak se tento článek principálně liší od komunistické agitace?
Tento článek je lež.
Pokud chcete srovnávat nějaké parametry, pak vězte, že nějakých 70-80 let je děj, který přesahuje jak dobu socialismu, tak dobu komunismu. Nehledě na vliv třeba druhé světové války.
Chcete-li srovnávat lepší/horší, je třeba zvolit parametr, který spadá do dané doby.
To už rovnou můžete porovnávat třeba průměrnou teplotu počasí za posledních 1000 let a zjišťovat zda byl lepší socialismus, nebo komunismus.
Takže tento článek je dobrým pokusem o manipulaci – aniž se jakkoli vyjadřuji k otázce nastolené článkem. Vědecky řečeno, jde o špatný postup.
Lidsky bych řekl, že fanatičnost jednoho člověka tu někomu zatemnila hlavu a stůj co stůj chce najít hůl a bič.
Jsem zvědav, jestli tento komentář uveřejníte.
Miloslav Ponkrác
Miloslav Ponkrác:
Komentáře nemoderujeme, zveřejňují se automaticky.
Vaší argumentaci nerozumím.
Je pravda, že i mně to připadá jako demagogie. Z uvedených dat jasně vyplývá, že délka života se prodloužila i v zemích, které žádný socialismus neměly (USA).
Pokud použiji logiku vycházející z tohoto článku, pak mohu konstatovat, že v USA se prodloužila délka života PROTO, že u nás skončil socialismus.
To je podobně "kvalitní" důkaz.
Plus samozřejmě to, co napsal předřečník: dnešní 70letí strávili většinu života v socíku. Za prodloužení průměrné délky života tedy vděčí převážně komunistům? :-/
Nic proti, čtu tento blog moc rád, ale obávám se, že tento článek se hodně nepovedl.... :(
Karel Kilian:
Karle, omlouvám se, ale připadá mi, že jsi článek četl jen letem světem.
Část týkající se Tvého komentáře:
Průměrný předpokládaný věk, jehož lidé dosahují, téměř neustále a celosvětově stoupá. V České republice roste od roku 1990 rychleji než v ostatních rozvinutých zemích.
Zatímco jiné státy, které zmiňuji, procházely přirozeným vývojem, který byl +- rovnoměrný, u nás jsme až do roku 1990 zaostávali a v průběhu dalšího období došlo ke skokovému zlepšení.
Předpokládaný průměrný věk u nás vzrostl výrazně více, než například v USA, které zmiňuješ.
Ještě doplním:
Mezi lety 1960 a 1990 u nás došlo k nárustu o 2,1 roku, v USA o 5,4 roku, v Rakousku o 6,9 a v Nizozemí o 3,5.
Kdo nezavírá oči, ten vidí.
Jde o zavádějící, nikterak konkretní data. Pouze suchá statistika. Naprosto z nich neplyne, zda dříve bylo lépe než nyní, nebo naopak.
Anonymní:
Pomoci jakých kritérií tedy porovnávat?
Holden Caulfield
Jak vidíš tak kryptobolševici nemají odpověď. Kriteria jsou to jistě dobrá jako důkaz o tom, že se zlepšilo zdravotnictví, životní prostředí, kvalita potravin atd..
Přeji pohodový den! ekim@centrum.cz
Poslat komentář
<<< Zpět na titulní stránku